// MEDYCYNA ESTETYCZNA

Ginekologia estetyczna.

Ginekologia estetyczna to dział medycyny estetycznej mający na celu poprawienie wyglądu i kondycji zewnętrznych narządów płciowych oraz poprawę funkcji seksualnych. Ginekologia estetyczna nie tylko zwalcza dyskomfort i ból związany z defektami okolic intymnych, ale również poprawia samopoczucie, komfort psychiczny i poczucie własnej wartości. Są to zarówno zabiegi mniej lub bardziej inwazyjne, jednak wszystkie przeprowadzane są w sterylnych warunkach, z największą dokładnością i zapewnieniem Pacjentce bezpieczeństwa. Przygotowania do zabiegu obejmują badania krwi, morfologia krwi oraz pomiar parametrów krzepnięcia, w niektórych przypadkach EKG i RTG klatki piersiowej.

// Wskazania do zabiegów

Najczęstszymi wskazaniami do zabiegów ginekologii estetycznej jest przerost warg sromowych lub zbyt małe wargi sromowej, niewielki, mało wrażliwy punkt G oraz zbyt luźna pochwa. Przyczyną powstawania deformacji warg sromowych mogą być uwarunkowania genetyczne, porody naturalne, jak również mogą być związane z naturalnym, procesem starzenia się tej okolicy ciała.

// Wiodącymi zabiegami z zakresu ginekologii estetycznej są:

  • Labioplastyka – czyli plastyka warg sromowych mniejszych obejmująca zazwyczaj zmniejszenie i zmianę kształtu warg sromowych i pochwy, często u kobiet po porodzie. Labioplastyka zaliczana jest do zabiegów małoinwazyjnych.
  • Powiększenie warg sromowych większych – zwiększenie objętości i modelowanie kształtu zbyt małych warg sromowych większych. Często przy tego typu zabiegów używane jest wypełnienie kwasem hialuronowych. Zabieg ten działa ochronnie na narządy głębiej położone, ogranicza zakażenia, podrażnienia, otarcia.
  • Powiększanie punktu G – polega na ostrzykiwaniu w znieczuleniu punktu G kwasem hialuronowym, aby zyskać lepsze doznania seksualne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut. Po jego zakończeniu Pacjentka może w ciągu kilku godzin wrócić do normalnej aktywności, w tym aktywności seksualnej.

// Rekonwalescencja i zalecenia pozabiegowe

Rekonwalescencja po zabiegach ginekologii estetycznej trwa w zależności od zabiegu od kilku godzin do 6 tygodni. Po zabiegu może wystąpić obrzęk lub opuchlizna. Zaleca się unikanie przebywania w pozycji siedzącej oraz ćwiczeń fizycznych przez ok. 2 tygodnie. Przy bardziej inwazyjnych zabiegach powinno się również unikać noszenia obcisłej bielizny oraz stosowania tamponów. Do aktywności seksualnej można wrócić po 4–6 tygodniach od zabiegu.