// MEDYCYNA REGENERACYJNA
Komórki macierzyste (SVF) Q-GRAFT.
Komórki macierzyste w ortopedii? Komórki macierzyste wykorzystuje się w chirurgii plastycznej i odtwórczej, a także w medycynie regeneracyjnej stawów w leczeniu schorzeń dotyczących układu ruchu, procesów zwyrodnieniowych stawów, niektórych schorzeń urazowych czy przeciążeniowych. Do leczenia tego typu dolegliwości stosuje się mezenchymalne komórki macierzyste, pozyskiwane z tkanki tłuszczowej pacjenta.
Komórek macierzystych nie trzeba już hodować. Wyizolowane komórki z pobranej tkanki tłuszczowej pacjenta podaje się w postaci koncentratu poprzez wstrzyknięcie np. w okolice stawu. Mezenchymalne komórki macierzyste regenerują chrząstki, kości, więzadła, nerwy. Działają też przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Radykalną poprawę widać średnio po upływie 3 miesięcy po zabiegu. Bez powikłań i długiej rekonwalescencji w porównaniu z tradycyjną wymianą stawu, czyli endoprotezoplastyką. Jedynie kilka miejsc w Polsce wykonuje takie zabiegi i korzystają z nich najlepsi sportowcy.
// Terapia komórkami macierzystymi frakcji zrębowej SVF
Artretyzm dużych stawów – głównie kolan i bioder, wywołany jest przez degenerację chrząstki stawu, która z biegiem lat ulega osłabieniu i staje się bardziej podatna na urazy. Pojawia się ból i problemy z poruszaniem się. Komórki macierzyste to szansa dla pacjentów w regeneracji uszkodzeń chrząstki i bólu stawów. Zespół specjalistów z Centrum Medycznego Bieńkowski w Bydgoszczy, wykonuje innowacyjne zabiegi regeneracji stawów poprzez podanie komórek macierzystych, odseparowanych z własnej tkanki tłuszczowej – za pomocą systemu Q‑graft.
// Procedura zabiegowa
Pierwszy etap
W pierwszym etapie wykonywana jest liposukcja przez doświadczonego chirurga plastyka, w znieczuleniu miejscowym. Tkanka tłuszczowa zawiera od 500 do 1000 razy więcej mezenchymalnych komórek macierzystych w porównaniu do ich zawartości w szpiku kostnym i krwi pępowinowej. Procedura pobrania tkanki tłuszczowej kaniulą jest bezbolesna. Objętość tkanki tłuszczowej potrzebnej do leczenia jednego dużego stawu (lub paru małych) wynosi ok. 50 ml. W celu leczenia dwóch większych stawów pobiera się ok 100 ml tkanki tłuszczowej.
Drugi etap
Frakcja SVF zawierająca komórki macierzyste jest izolowana z pobranego tłuszczu podczas wyspecjalizowanego procesu, w wyniku którego otrzymujemy koncentrat komórek macierzystych gotowy do zaaplikowania w chore miejsce.
Treci etap
Ostatnim etapem zabiegu jest podanie koncentratu komórek SVF przez doświadczonego chirurga ortopedę w chorą okolicę. Bolesność tego zastrzyku jest porównywalna do klasycznego zastrzyku w staw i jest zwykle dobrze tolerowany przez pacjentów. Miejsce wstrzyknięcia jest zabezpieczane opatrunkiem bandażowym, który może zostać usunięty po paru godzinach. Z reguły, po wykonaniu zabiegu, nie jest wymagane ograniczenie jakichkolwiek dziennych aktywności, włączając pracę.
Po przeszczepie komórki macierzyste same inicjują regenerację i odnowę zniszczonych tkanek. Chrząstka stawowa staje się bardziej trwała.