// Medycyna regeneracyjna

Komórki macierzyste – Lipogems.

Komórki macierzyste wykorzystuje się w chirurgii plastycznej i odtwórczej, a także w medycynie regeneracyjnej stawów w leczeniu schorzeń dotyczących układu ruchu, procesów zwyrodnieniowych stawów, niektórych schorzeń urazowych czy przeciążeniowych. Do leczenia tego typu dolegliwości stosuje się mezenchymalne komórki macierzyste, pozyskiwane z tkanki tłuszczowej pacjenta. Komórek macierzystych nie trzeba już hodować. Wyizolowane komórki z pobranej tkanki tłuszczowej pacjenta podaje się w postaci koncentratu poprzez wstrzyknięcie np. w okolice stawu.

Mezenchymalne komórki macierzyste regenerują chrząstki, kości, więzadła, nerwy. Działają też przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Radykalną poprawę widać średnio po upływie 3 miesięcy po zabiegu. Bez powikłań i długiej rekonwalescencji w porównaniu z tradycyjną wymianą stawu, czyli endoprotezoplastyką. Jedynie kilka miejsc w Polsce wykonuje takie zabiegi i korzystają z nich najlepsi sportowcy.

// Czym jest Lipogems?

System LIPOGEMS to jałowe urządzenie medyczne do przetwarzania w zamkniętym obiegu tkanki tłuszczowej otrzymanej w wyniku liposukcji, przeznaczonej do autologicznych przeszczepów (lipoliftingu). Urządzenie to może być stosowane przez lekarzy w różnych dziedzinach terapeutycznych np. do wspomagania naturalnych procesów zdrowienia i regeneracji tkanki. Istotne cechy uzyskanego materiału do przeszczepu przy pomocy systemu Lipogems można przedstawić następująco:

  • Bezbolesne pobranie tkanki tłuszczowej, bez dużych widocznych blizn.
  • Zachowanie zrębowych szczelin naczyniowych.
  • Zmniejszenie rozmiarów skupisk komórkowych pozwalające uzyskać tkankę nadająca się do wstrzyknięć za pomocą cienkich igieł.
  • Usuniecie zanieczyszczeń tkankowych i resztek krwi.

System Lipogems pozwala na przetworzenie podskórnej tkanki tłuszczowej pacjenta, która może być natychmiast powtórnie wszczepiona pacjentowi, jako homologiczny przeszczep śródoperacyjny.